Diş Fırçalama Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş Sağlığının Korunması İçin Yapılması Gerekenler

Diş sağlığı; ağız ve vücut sağlığını korumak açısından oldukça önemlidir. Sindirim sisteminin başlangıcı olarak bilinen ağız, dış ortama açık olması ve besinlerle temas ediyor olması sebebiyle mikroorganizma ve bakteri üremezine oldukça elverişli bir ortama sahiptir.

Bu sebeple ağız ve diş sağlığınıza gereken özeni göstermemeniz halinde ağız içerisindeki diş eti dokularınızda ve dişlerinizde oluşabilecek muhtemel hastalıklar, beraberinde daha ciddi sağlık sorunlarını da getirebilmektedir.

Ağız ve diş sağlığınız, hastalık oluşumunu engellemek adına önemli olduğu kadar sağlıksız ağız ve diş yapısı hoş olmayan ve estetiklikten uzak bir görünüme de sebep olabilmektedir. Bu sebeple sosyal, psikolojik ve fizyolojik açıdan yaşam kalitenizin olumsuz etkilenmemesi ve özgüveninizin zarar görmemesi adına diş sağlığınızı korumak oldukça önemlidir.

Diş sağlığının korunması için yapılması gerekenler birden fazla faktöre bağlı olmakla birlikte başlıca önem vermeniz gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

Kahve Tüketimini Azaltmaya Özen Göstermelisiniz

Yapılan araştırmalara göre son yıllarda kahve içme alışkanlıklarında ve kahve tüketme sıklığında belirgin artışlar gözlemlenmiştir. Gün içinde sürekli olarak kahve tüketmeniz, ağzınızın içinde yer alan asit salgılayan bakterilerin aktif hale gelmesine neden olmaktadır.

Bu bakteriler dişlerinizin yüzeylerine tutunarak dişlerinizin çürümesine yol açmaktadır. Kahve tüketiminizi mümkün olduğunca azaltarak yerine süt ve süt ürünlerini koymak, diş sağlığınız için oldukça önemlidir. Kahve sizin için vazgeçilmezler arasındaysa, tüketiminizi en az seviyeye indirmeniz ve şekersiz tüketmeniz gerekmektedir.

Düzenli Diş İpi Kullanmalısınız

Diş sağlığınızı korumak için yapılması gerekenlerin başında düzenli diş ipi kullanımı yer almaktadır. Çünkü diş fırçaları ağzınızın ve dişlerinizin bazı noktalarına yeteri kadar erişememektedir. Diş aralarınızı diş ipi yardımıyla temizlemek, diş fırçasının yetersiz kaldığı noktaların temizlenmesine ve sağlıklı dişlere kavuşarak çürük oluşumunun engellenmesine yardımcı olacaktır.

dis sagligini korumak icin yapilmasi gerekenler
Diş Sağlığınız İçin Yapmanız Gerekenler

Doğru Diş Fırçalama Tekniklerini Uygulamalısınız

Doğru tekniklerle diş fırçalamanız kadar diş ipi kullanmanız da oldukça önemli olan bir diğer faktördür. Dişlerinizi günde en az 2 kere düzenli olarak fırçalamak ağız ve diş sağlığınız açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

Bunun yanı sıra diş fırçalarının ömründen uzun kullanılması halinde işlevlerini kaybetmeleri nedeniyle her 3 ayda bir düzenli olarak diş fırçanızı değiştirmeniz gerekmektedir.

Diş fırçalarken en sık yapılan yanlışlardan biri; diş fırçalama öncesinde diş macununun ve fırçasının ıslatılmasıdır. Çünkü diş fırçasının ıslanması, fırçayı yumuşatarak yeteri kadar temizleyememesine sebep olmaktadır. Diş macunu ise ıslatılması halinde içindeki florürü kaybetmektedir.

Sigara Tüketmemelisiniz

Sigara tüketiminin, ağız ve diş sağlığınızın en büyük düşmanı olduğunu bilmelisiniz. Sigara kullanımı, diş sararmasından ağız kanserine varana kadar birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Yalnızca ağız ve diş sağlığınız için değil genel sağlığınız için de sigara tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Tatlı Tüketiminde Ölçülü Olmalısınız

Tüketilen bazı gıdaların dişlerinizden temizlenmesi zor olabilmektedir. Tükettiğiniz gıdalar akabinde dişlerinizi yeteri kadar temizleyememeniz, dişlerinizde çürükler oluşmasına sebep olmaktadır. Diş yüzeylerinize yapışan tatlılar bu gıdaların başında yer almaktadır.

Dişlerinize yapışması muhtemel olan gıdalar, sakızlar, şekerler ve jelibonlardan uzak durmanız diş sağlığınız için oldukça önemlidir. Ancak bu gibi gıdalara karşı koyamıyorsanız; tüketimin ardından titiz bir diş temizliği yapmanız oldukça büyük önem taşımaktadır.

Sağlıklı Beslenmeye Özen Göstermelisiniz

Ağız ve diş sağlığınızın korunması adına meyve ve sebze tüketimine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Meyve ve sebzelerin içinde bulunan vitamin‘ler dişleriniz ve diş etleriniz için olmazsa olmazdır. Bunun yanı sıra sert bir yapıya sahip sebze ve meyveler dişlerinizin mekanik temizliğini de büyük ölçüde sağlamaktadır.

Su Tüketimine Dikkat Etmelisiniz

Su, insan vücudunun en büyük sağlık kaynaklarının başında yer almaktadır. Düzenli ve yeteri miktarda su tüketimi, dişleriniz için gereklidir. Ayrıca yiyecek ve içecekler ardından tüketilen su, genel ağız temizliğini büyük ölçüde sağlamaktadır. Bunu yanı sıra yemek sonrasında asidik bir hale gelen ağızın nötrleşmesi için su tüketimi oldukça önemlidir.

Su içmenin diş sağlığı açısından önemi

 

Aşırı Miktarda Tatlı Tüketmemeye Dikkat Etmelisiniz

Tatlıları, yemeğin hemen sonrasında tüketmeniz en sağlıklısıdır. Yemek zamanı haricinde tüketilen tatlılar, dişlerinizdeki bakterileri aktif hale getirerek dişlerinizde çürükler oluşmasına sebep olmaktadır.

Şeker Tüketimini En Az Seviyeye İndirmelisiniz

Şekerli gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi, diş çürüklerinin en büyük sebeplerinden biridir. Şeker tüketiminizi en az seviyeye indirmek, ağız ve diş sağlığınız için oldukça önemlidir. Şeker tüketiminin akabinde mümkünse dişlerinizi fırçalamanız, mümkün değilse su içerek ağzınızı temizlemeniz gerekmektedir.

Diş Kontrollerinize Dikkat Etmelisiniz

Alanında uzman diş hekiminizi düzenli periyotlarla ziyaret etmek, ağız ve diş sağlığınız açısından yolunda gitmeyen sorunları erken teşhis etmek adına oldukça büyük önem taşımaktadır.

Diş Eti Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?

Diş sağlığınızı koruyabilmeniz için diş eti sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı diş etleri için yapılması gerekenler sağlıklı dişler için yapmanız gerekenlerle büyük oranda benzerlik göstermektedir. Düzenli diş fırçalamanız, diş eti sağlığınız için en önemli faktördür. Aynı zamanda tuzlu su gargarası uygulaması ile diş etlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlamanız mümkün.

Diş sağlığının korunması için yapılması gerekenler; birden çok sebebe bağlı olmakla birlikte, diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret ediyor olmanız da bu anlamda büyük önem taşımaktadır.

Denthall Clinic Yararlı Bilgiler

Tüm Blog Yazılarımıza Göz Atmak İster misini ? O halde hemen https://www.denthallclinic.com/blog/ sayfamızı ziyaret edin

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir.

Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir.

Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir.

Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. DENTHALL PREMİUM CLİNİC bünyesinde yer alan hekimlerin fikir ve görüşleri olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

0 312 511 2445

Bizi Hemen Arayın!

0 506 939 2838

Whatsapp Randevu!

Bize Ulaşın

randevu@denthallclinic.com
× Sorularınız İçin WhatsApp