dentalia demo bg 1

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

ANKARA ZİRKONYUM DİŞ KLİNİĞİ

Zirkonyum Kaplama Nedir ?

Zirkonyum Diş Kaplama, zirkonyum maddesi kullanılarak dişlerin restorasyonunda sıklıkla tercih edilmektedir. Zirkonyum (Zr) periyodik tabloda metal grubunda yer alan bir elementtir.

Diş hekimliğinde kullanılan Zirkonya ise Zirkonyum metalinin polikristalin seramik formundaki halidir. Aynı kökenden gelmelerine rağmen zirkonyum, zirkonya ve zirkonun kimyasal yapıları farklıdır ve farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Diş hekimliğinde kullanılan formu zirkonyadır.

Kliniğimizde sıkça tercih ettiğimiz zirkonyu'mu çoğunlukla sabit protetik restorasyonlarda kullanmaktayız. Bazen monolitik haliyle bazen de dental porselen kaplanarak üretilmektedir. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde estetik özellikleri geliştirilmiştir.Dayanıklılığının çok yüksek olması ve estetik özelliklerinin arttırılması kullanım alanını genişletmiştir.

Zirkonyum Diş Kaplama, tam porselen restorasyonların yeterince dayanım gösteremediğini düşündüğümüz estetik bölgelerde tercih edilebildiği gibi yüksek dayanıklılığı sayesinde metal destekli porselenler yerine de arka grup dişlerin restorasyonunda da sıklıkla tercih edilmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Kaplama Avantajları

Zirkonyum Kaplamaların Klasik Metal Esaslı Kaplamalara Göre Farkı Nedir?

Zirkonyum Diş kaplamalar ile metal esaslı kaplamalar arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıkları ayırt edebilmek için bunları bilmek çok önemlidir. Bu farklar şu şekildedir;

– Zirkonyum Diş kaplamalar estetik, doğallık ve doku uyumu açısından öndedir. Planlama ve ölçüm işlemleri doğru yapılırsa zirkonyum kaplama kolay kolay kırılmaz.

– Metal esaslı kaplamaların renkleri daha soğuk ve mat olur.

– Zirkonyum kaplamalar beyaz renkte olup koyu renk yansıma durumları oluşmaz.

– Zirkonyum diş kaplamalar ön ve arka dişlere uygundur. Zirkonyum kaplamalar ile doğal ve estetik bir görünüm elde edilebilmektedir. Ön dişlerin kaplamasında zirkonyum tercih edilmektedir.

– Zirkonyum diş kaplama diş eti ile uyum içerisindedir. Daha uzun yıllar kullanılması için tercih edilir. Metal bazlı kaplamalar kullanıldığında diş eti çekilmeleri meydana gelebilir. Diş eti çekilmesi sonrasında diş etlerinde renk yansıması meydana gelir.

– Maliyet açısından metal bazlı kaplamalar zirkonyum diş kaplamalara göre daha uygun fiyat içeriğine sahiptir.

– Zirkonyumun diş sağlığı açısından avantajı metal esaslı kaplamalara göre daha fazladır.

– Metal bazlı kaplama işlemlerinde diş kesimi daha fazla olduğundan diş kaybı zirkonyum kaplamaya göre daha fazladır. Zirkonyum kaplamada diş kaybı daha azdır.

Doktor Takvimi web sitesini ziyaret ederek bizleri tercih eden hastalarımızın kliniğimiz hakkında yaptıkları yorumlara ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 

Bilgilendirme Metni

Tüm Tedaviler

Tedaviye mi İhtiyacınız Var ?
× Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim ?