dentalia demo bg 1

PEDODONTİ ÇOCUK DİŞ KLİNİĞİ

ANKARA ÇOCUK DİŞ KLİNİĞİ

Pedodonti Nedir ?

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-12 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunması ve tedavisidir.

Süt dişleri çoğunlukla doğduktan sonraki 6. ayda sürmeye başlar ve toplam 20 süt dişi 2,5 yaşına kadar tamamlanır. Süt dişleri, daimi dişlere göre yapısal ve anatomik farklılıklar göstermekte ve bu farklılıklar onları çürüğe karşı daha dirençsiz kılmaktadır. Bu süt dişlerinin en önemli fonksiyonu çocuğun beslenmesi olsa da aynı zamanda konuşma, estetik ve arkasından gelecek daimi dişler için yer tutma görevleri de vardır. Çürüğü bulunan süt dişleri çocukta beslenme esnasında ağrı ve buna bağlı yetersiz beslenmeyi getirirken aynı zamanda çürük süt dişleri boyut kaybına uğrayarak daimi dişler için yeterli yer tutamamaya başlar. Bu da ileride oluşabilecek yer darlığına sebep olabilmektedir.

6 yaşından itibaren daimi dişler sürmeye başlar ve 12 yaşına kadar olan bu dönemde ağız’da hem süt hem daimi dişler bulunmaktadır. Bu karışık dişlenme döneminde ağız’da eğer çürük olan süt dişleri var ise, daimi dişler için de çürük riski teşkil eder. Aynı zamanda yeni sürmüş daimi dişlerin tedavileri, olgun daimi dişlerden ayrılabilmekte, bu konu uzmanlık gerektirebilmektedir. Pedodontist, bebeklik döneminden itibaren çocukların hem ağız ve diş sağlığını hem de çene ve yüz gelişimini takip eder, ihtiyaca göre önleyici ve tedavi edici tüm tedavi ve koruyucu uygulamaları gerçekleştirir.

ankara cocuk dis klinigi

Pedodonti hangi problemlerle ilgilenir ?

  • Çocuklara çürük önleyici ve koruyucu tedaviler
  • Yer tutucular
  • Diş travmalarında tedavi
  • Dolgu ve kanal tedavisi işlemleri
  • Çürük önleyici tedaviler

    Bu uygulamalar tüm süt ve sürekli dişlere yapılır. Fissür örtücü ve florür uygulamaları ile çocukların özellikle erken yaşta diş çürükleri ile karşılaşması önlenir. Hayat boyu kullanacakları sürekli dişleri de korunur.

Süt dişi çürükleri ve tedavileri

Süt dişlerine uygulanan tedaviler alttaki daimi dişlerini enfeksiyondan korunmasını sağlayarak sağlıklı şekilde sürmesini sağlar.

Yer tutucu uygulamaları

Tedavi edilemeyecek kadar harap olmuş veya çeşitli nedenlerle erken çekilmesi gereken süt dişlerinin yerine yapılan uygulamalardır. Bu sayede alttan gelecek olan sürekli dişin sürme boşluğu korunur ve ileride olası çapraşıklıklar önlenir.

Gerektiğinde Sedasyon ya da genel anestezi

Çocuk yaslarda sıklıkla meydana gelen düşme ve çarpmaya bağlı diş kırıkları, kayıpları veya diş sallantıları tedavi edilir. Aşırı diş hekimi korkusu olan ve/veya çeşitli nedenlerle klinik koşullarında iletişim kurulamayan çocukların tedavileri genel anestezi altında ameliyathane koşullarında gerçekleştirilebilir. Yapılması gereken tüm dental işlemler tek seansta yapılır.

Tüm Tedaviler

Tedaviye mi İhtiyacınız Var ?

Bilgilendirme Metni

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. DENTHALL PREMİUM CLİNİC bünyesinde yer alan hekimlerin fikir ve görüşleri olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

× Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim ?