dentalia demo bg 1

ORTODONTİ ŞEFFAF PLAK 

ANKARA ORTODONTİ DİŞ KLİNİĞİ

Ortodonti Şeffaf Plak Nedir ?

Ortodonti; uyumsuz ve çapraşık dişlerin birbiriyle uyum ilişkilerini teşhis ve kontrol eden, bu durumu önleyen ve tedavisini yapan diş hekimliği branşının uzmanlık dalına verilen isimdir.

Diş dizilimini sağlamak her yaşta mümkündür. Ortodontik braketler genelde dişlerin ön yüzüne uygulanmaktadır. Braketler paslanmaz çelik (gri renkli) veya porselen (beyaz renkli) olabilmektedir. Günümüzde kullanımı gittikçe artan şeffaf plak tedavisi, braket ve teller kullanılmadan, daha az görünür ve takıp çıkarılabilir splintler ile uygulanan ortodontik tedavi yöntemidir.

Ankara Invisalign

Invisalign (Şeffaf Plak) Tedavisi

Invisalign tedavisi, yani şeffaf plak ya da bilinen diğer adıyla telsiz ortodonti, günümüzde çok sık tercih edilen ileri düzey bir tekniktir. Bu kadar çok rağbet görmesinin en temel nedeni tedavide brakete ihtiyaç duyulmamasıdır. Braket yerine kullanılan  plak sayesinde gün içinde rahatlıkla gülümseyebilir, yemek yiyebilir ve diş fırçalayabilirsiniz.  Çünkü kolaylıkla çıkarıp takabileceğiniz bu Şeffaf Plaklarınız aynı zamanda neredeyse görünmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Üstelik çok zaman aldığı bilinen diğer tedavi yöntemlerine kıyasla hem daha az ağrısız hem de daha zahmetsizdir. Tedavide yumuşak plaklar kullanıldığı için diş etleriniz’de bundan etkilenmez.

Invisalign (Şeffaf Plak) Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Diğer geleneksel yöntemlere kıyasla şeffaf plak tedavisi'nin daha avantajlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Dilerseniz bunları bir de kısaca özetleyerek toparlayalım. İşte Invisalign (Şeffaf Plak) Tedavisinin Avantajları;

  • Gündelik hayatınızda herhangi bir aksama yaşamazsınız.
  • Estetik bir kaygı duymazsınız.
  • Dilediğiniz zaman plakları çıkarabilirsiniz.
  • Ağrı, acı veya yaralarla uğraşmazsınız.
  • Tedavi süreci daha kısadır.

Invisalign tedavisindeki bu kadar çok avantajdan sonra hastaların şeffaf plak fiyatları konusunda tedirginlik yaşamaları epey sık yaşadığımız bir durumdur. Çünkü invisalign tedavisinde kullanılan malzemeden ziyade özgünlük yani kişiye özel olma durumu belirleyici faktördür. Kısaca şeffaf plak fiyat açısından düşünüldüğünde malzeme odaklı değildir. Hastanın ağız ve diş yapısı, işlemin nasıl yapılacağı ve ne kadar süre devam edeceği noktasında ipuçları taşırken tüm bu detaylar ise fiyatlandırmayı etkiler. Bilinenin aksine’de fahiş fiyatlar söz konusu değildir. Detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz. Denthall Premium Clinic olarak en iyi hizmeti ve en güvenilir bilgiyi sizlere iletmek için buradayız.

Aparey Nedir Ne İşe Yarar ?

Hareketli ortodonti apareyleri (ağız içi aparey), sabit apareylerden farklı olarak istenildiği zaman takılıp çıkarılan ve özellikle erken dönem tedavilerde kullanılan ağız içi apareyler arasındadır.  Yer tutucular, pekiştirme apareyleri, çene genişletici apareyler ya da alışkanlık kırıcı apareyler hareketli ortodontik aparey sınıfına girer. Genellikle çene bozukluklarının tedavisinde kullanılan hareketli aparey çeşitleri arasından bazıları hem alt hem de üst çeneye oturur ve tek gövdeli yapılır. Ağız içi hareketli apareyler, üzerine konulan yaylar ve vidalar ile dişleri düzeltirken hastaya da dilediği zaman apareyi çıkarma avantajı tanır. Ağız içi aparey, hekiminiz tarafından tasarlanır ve kısa zamanda en etkin tedavi sağlaması amacıyla kullanılır.

Ortodontik hareketli apareyler çocukların dişlerinin çıkmaya başladığı dönemlerde çene darlıklarını engellemek ve dişlere yer açmak için oldukça sık kullanılmaktadır. Genellikle ortodontik hareketli apareylerin (müteharrik aparey) orta kısmında bir vida bulunur. Çoğunlukla haftada iki kez (ortodontistinizin belirttiği biçimde) çevrilmesi gerekir. Vida her açıldığında apareyde genişleme meydana gelir. Apareydeki bu genişleme çene darlığının düzelmesini sağlar. Çenede de bir genişleme görülür.

Ortodontik Aparey Tedavisi

Ortodontik Aparey Tedavisinde, Apareyin etkisinin görülmesi için hastanın sürekli apareyi takması çok önemlidir. Hareketli (müteharrik) apareyler yemek yerken ve diş fırçalarken çıkartılır. Geri kalan zamanlarda ağızda olması gerekir.  Hareketli ortodonti apareyleri bazı durumlarda parmak emme gibi yanlış alışkanlıkların düzeltilmeside yardımcı rol oynayabilir. Hareketli apareyler hem alt çenede hem üst çenede kullanılabilir. Hareketli ortodontik apareyler her hasta için özel olarak tasarlanır.

Aparey Hakkında Hastalarımızın En Sık Sorduğu Sorular

Üst dişlerin önde yer alması durumunda ne yapıyorsunuz ?

Bu durum üst dişlerde kırığa sebep olabilmektedir. Damaklıkla ile tedavi edilebilmektedir.

Zararlı alışkanlıkların tedavi edilmesi için bir çözümünüz var mı ?

En çok karşılaştığımız zararlı alışkanlar şöyledir ;

Parmak emme: Genellikle 2-4 yaşları arasında terkedilmesi beklenir. Eğer terk edilmezse parmak emme ile oluşan basınç ile üst ön dişlerin ileri doğru fırlaması ve damaklarda şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Dil itimli yutkunma: Yutkunma esnasında dilin dişler arasından dışarı çıkmasıdır. Oluşan basınç sayesinde dişler öne doğru fırlamaktadır.

Takıp çıkarmalı apareyler can acıtır mı ?

Hayır, can acıtmaz. Birkaç gün içerisinde damağın bir parçası gibi kabullenilir.

Damaklık kırılır ya da kaybolursa ne yapılmalıdır ?

Vakit kaybetmeden kendi ortodonti uzmanına başvurulmalıdır. Tedavi ile sağlanan değişikliğin korunabilmesi için mutlaka yeni aparey yapılmalıdır. Yoksa çeneler eski durumuna geri dönebilir.

Damaklık çıkarıldığında nerede saklanmalıdır ?

Apareyler ağızdan çıkarıldıktan sonra muhakkak doktorunuz tarafından verilen kutular içinde saklanmalıdır. Kesinlikle peçeteye sarılmamalıdır. Peçeteye sarıldığında sıklıkla yanlışlıkla çöpe atılabilmektedir.

 

 

Tüm Tedaviler

Tedaviye mi İhtiyacınız Var ?

Bilgilendirme Metni

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. DENTHALL PREMİUM CLİNİC bünyesinde yer alan hekimlerin fikir ve görüşleri olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

× Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim ?