Diş Fırçamı Hangi Sıklıkta Değiştirmeliyim

Diş Fırçamı Hangi Sıklıkta Değiştirmeliyim
Diş Fırçamı Hangi Sıklıkta Değiştirmeliyim

Diş fırçamı hangi sıklıkta değiştirmeliyim, en son ne zaman değiştirdiniz, hatırlıyor musunuz ? Son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri atıyor, vitamin ve takviyeleri stokluyor ve güzellik ürünlerimizi sık sık değiştiriyoruz, ancak sağlık ve güzellik söz konusu olduğunda, rejimimizin diğer alanları kadar fazla dikkat çekmeyen veya düşünülmeyen diş hijyenimizdir. Bununla birlikte, optimal diş sağlığını korumak için izlemeniz gereken önemli kurallar ve ipuçları vardır.

Diş Fırçamı Hangi Sıklıkta Değiştirmeliyim

Çoğu diş hekimi ve Türkiye Diş Hekimleri Birliği , diş fırçanızı her 3 ayda bir değiştirmenizi önerir. Fazla kullanılan diş fırçaları normal aşınma ve yıpranmadan geçer. Dişlerden ve diş etlerinden plak çıkarmada daha az etkili hale gelir. Çalışmalar, diş fırçası kıllarınının bozulduğu ve etkinliğini kaybettiği yaklaşık 3 ay olduğunu bulmuştur.

Tipik olarak düşünmediğimiz (ve muhtemelen düşünmekten hoşlanmadığımız) bir diğer husus, mikropların diş fırçası kıllarında saklanıp birikebileceğidir. Bu, diş fırçanızı üşüttükten veya olası yeniden enfeksiyon riskini aldıktan sonra değiştirmenizi önemli hale getirir.

Düzgün bir şekilde ilgilenilmezse kıllarda mantar ve bakteri de gelişebilir. Kullandıktan sonra, diş fırçanızı iyice durulayıp kuruladığınızdan emin olun, üzerini örtmeden dik bir şekilde saklayın ve diğer kullanılmış diş fırçalarından uzak tutun. Seyahat ederken, diş fırçanızın başını korumak ve mikropların yayılmasını azaltmak için örttüğünüzden emin olun.

Aradan ne kadar zaman geçtiğini tam olarak hatırlayamıyorsanız, diş fırçası başlığınızın bulunduğu duruma özellikle dikkat edin – kılların yıpranmış olup olmadığı, ya da özellikle koyu renk değişiklikleri görüyorsanız ki bu bir işarettir. 

Diş Fırçamı Yeterince Sık Değiştirmezsem Ne Olur ?

Fazla kullanılan diş fırçanızın kıllarında bakteri ve mantar biriktiğini bilmek diş fırçanızı daha sık değiştirmek için yeterli bir neden değilse, diş fırçanızı değiştirmemenin başka riskleri ve istenmeyen sorunları da vardır.

Eski diş fırçaları dişlerinizden diş eti iltihabına yol açan plağı çıkarmada etkisiz hale geldiğinden, bir risk diş etlerinize zarar vermeyi içerir. Tedavi edilmeyen diş eti iltihabı, dişlerin düşmesine neden olabilecek enfeksiyona yol açar.

Daha da çekici olmayan, aşırı kullanılmış diş fırçalarından hastalanabilirsiniz (bakınız: bakteri ve mantar oluşumu), diş fırçanız küflenebilir veya muhtemelen en az çekici olanı, tuvaletin yakınında saklarsanız istenmeyen parçacıkları yutabilirsiniz.

Diş Fırçanızı Değiştirmemenin Zararları

Bir sonraki diş muayeneniz ve diş temizliği sırasında diş hekiminize, bireysel ihtiyaçlarınıza, özel diş sağlığı durumunuza, vb. göre ne satın almanız gerektiğine dair önerilerde bulunun.

Diş hekimleri arasında bazı yaygın öneriler, sert kıllar dişlerinize ve diş etlerinize zarar verdiği için yumuşak kıllara sahip diş fırçaları aramak, aynı anda bir veya iki dişe dokunan bir diş fırçası başlığı seçmek, plak ve diş eti iltihabıyla daha fazla savaşmak için gargara kullanın ve diş ipini unutmayın!

Elektrikli bir diş fırçasına yatırım yapmayı düşünün, çünkü bunların plak çıkararak, diş eti iltihabını azaltarak ve diş lekelerini ortadan kaldırarak manuel bir diş fırçasının yapabileceklerinin ötesinde ağız sağlığını iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca periodontal hastalığı olan kişilerin dişlerindeki plak miktarını en aza indirdikleri de gösterilmiştir .

Hangi ürünlerin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu araştırın ve diş hekiminizden tavsiye almayı unutmayın. Gülüş Tasarımı ‘nızın güzel gözükmesi için dişlerinizi ihmal etmeyin.

Diş hekimine mi ihtiyacınız var? Seni görmeyi çok isteriz. Denthall Clinic diş muayenehanenizden bir randevu talep edin.

Bu yazımızda Diş Fırçamı Hangi Sıklıkta Değiştirmeliyim hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Umarım faydalı bulmuşsunuzdur. Tedavilerimize ve diğer blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Ankara Diş Kliniği hakkında yapılan yorumları görmek için ve bizden randevu talep etmek için Doktor Takvimi sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.doktortakvimi.com/fatma-tekin/ortodonti-dis-hekimi/ankara

Denthall Clinic Yararlı Bilgiler

Bilgilendirme Metni

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. DENTHALL PREMİUM CLİNİC bünyesinde yer alan hekimlerin fikir ve görüşleri olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

0 312 511 2445

Bizi Hemen Arayın!

0 506 939 2838

Whatsapp Randevu!

Bize Ulaşın

randevu@denthallclinic.com
× Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim ?