Diş Eti Çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi Nedir
Diş Eti Çekilmesi Nedir

Diş Eti Çekilmesi Nedir ?

Diş eti çekilmesi yaygın görülen diş eti sorunları arasında yer almaktadır. Hemen hemen her yaş grubundan ve cinsiyetten bireyin karşı karşıya kalabileceği bu rahatsızlığa sahipseniz, detaylı bilgi sahibi olmak ve tedaviye nereden başlamanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Pek çok kişi tarafından ortaya çıktığı ilk dönemlerde fark edilmemektedir. Çünkü hastalık, oldukça yavaş ilerlemekte ve ancak belli bir süreden sonra semptomlar gözle görülür hale gelmektedir.

Diş eti çekilmesi problemi yaşıyorsanız altta çok sayıda sorun yatıyor olabilir. Bu nedenle doğru teşhisi almak ve altta yatan faktörlere uygun tedaviye başlamak için olabilecek en kısa süre içerisinde bir diş hekiminize gitmeli ve muayene olmalısınız.

Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir ?

Çekilmesinin ilk belirtisi genellikle dişlerde hissedilen hassasiyetle ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra diş eti çekilmesi problemi yaşadığınızda karşılaşacağınız semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Diş fırçalarken veya normal anlarda diş etlerinde meydana gelen kanamalar,
 • Sert yiyecekler yerken diş etlerinin kanaması,
 • Dişin normalden daha uzun görünmesi,
 • Diş etlerinde kızarıklık olması ve şişkinlik meydana gelmesi.
Diş Eti Çekilmesi Belirtileri Nelerdir
Diş Eti Çekilmesi Belirtileri Nelerdir

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Neden olabilecek çok sayıda etken bulunmaktadır. Bunlar:

 • Periodontal hastalıklara sahip olmanız diş eti çekilmesi sorunuyla karşı karşıya kalma ihtimalinizi arttırır. Periodontal rahatsızlık, diş eti dokusunu ve dişleri yerinde tutan kemiği tahrip eden bakteriyel bir diş eti enfeksiyonudur. Diş etlerinde meydana gelen bu sorun, çekilmenin asıl nedenlerinden biridir.

 • Bazı insanlar diş eti hastalıklarına karşı daha duyarlı olabilir. Bilimsel çalışmalar, toplumun %30’unun yaptıkları diş bakımından bağımsız şekilde diş eti hastalıklarına daha uygun bir yapıda olduklarını göstermektedir.

 • Sert bir şekilde yanlış yöntemlerle diş fırçalamak, dişlerinizi korumaya yarayan diş minesinin yıpranmasına ve diş etlerinizin çekilmesine neden olabilir.

 • Diş bakımına yeterli özeni göstermemeniz, az fırçalamanız, antibakteriyel gargara ile çalkalama yapmamanız ve diş ipi kullanmamanız, dişlerin arasında bulunan plakların tartar adı verilen diş eti taşlarına dönüşmesine neden olur. Tartarlar, dişlerinize ve diş etlerinize yapışabilecek yapıda oldukça sert maddelerdir ve yalnızca profesyoneller tarafından temizlenebilmektedir. Bu yapılar, diş eti çekilmesine neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

 • Hormonel değişiklikler yaşamanız diş eti hassasiyeti geliştirmenize ve çekilme sorunuyla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

 • Tütün sağlık açısından oldukça zararlı bir maddedir. Tütün ürünleri kullanmanız dişlerinizde çıkarılması oldukça zor olan ve  tetikleyen plaklar oluşmasına sebebiyet verebilir.
 • Bazen farkında bile olmadan dişlerinizi gıcırdatabilirsiniz. Bu kimi zaman stres nedeniyle kimi zaman da alışkanlık haline gelmesinden dolayı yapılmaktadır. Bu eylem dişlerinize fazla kuvvet uygulanmasına neden olacağından zemin hazırlayabilir.

 • Dişlerinizin çarpık olması veya yanlış hizalanması diş, diş etleri ve kemik üzerinde çok fazla basınç oluşmasına neden olmaktadır. 

 • Dudak veya dile piercing yaptırmanız, diş eti çekilmesi sorunuyla karşı karşıya kalmanıza neden olabilecek faktörler arasında bulunmaktadır. Bu bölgedeki takılar, diş etlerine sürekli temas edecek ve diş dokusunun yıpranarak tahriş olmasına neden olacaktır. Bu noktada  sadece piercing ile temas eden noktalarda ortaya çıkıyor ve diğer dişlerde görülmüyorsa piercinginizi çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Diş Eti Çekilmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hafif diş eti çekilmesi tedavisi, diş hekimi tarafından etkilenen bölgenin derinlemesine temizlenmesiyle yapılır.  Derin temizlik esnasında diş eti çizgisinin altındaki dişlerde ve kök yüzeylerinde oluşan plak ve tartarlar dikkatlice çıkarılır. Sonrasında açıkta kalan kök alanı, bakterilerin tutunmasını zorlaştırmak için düzgün hale getirilir.

Diş hekiminiz uygun görmesi halinde kalan zararlı bakterilerden kurtulmak için antibiyotik de reçetelendirebilir.

Diş eti çekilmeniz, fazla kemik kaybı ve derinleşmiş cepheler nedeniyle derinlemesine temizlikle tedavi edilemeyecek durumdaysa neden olduğu hasarın onarılması için diş eti ameliyatı olmanız gerekebilir.

Ankara Diş Kliniği hakkında yapılan yorumları görmek için ve bizden randevu talep etmek için Doktor Takvimi sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.doktortakvimi.com/fatma-tekin/ortodonti-dis-hekimi/ankara

Denthall Clinic Yararlı Bilgiler

Bilgilendirme Metni

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. DENTHALL PREMİUM CLİNİC bünyesinde yer alan hekimlerin fikir ve görüşleri olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

0 312 511 2445

Bizi Hemen Arayın!

0 506 939 2838

Whatsapp Randevu!

Bize Ulaşın

randevu@denthallclinic.com
× Sorularınız İçin WhatsApp