APAREY NEDİR

Doktor Tuğçe Göktürk
Doktor Tuğçe Göktürk
Aparey Nedir Ne İşe Yarar ?
Aparey Nedir Ne İşe Yarar ?
Doktor Fatma Tekin
Doktor Fatma Tekin

Aparey Nedir ? Ne İşe Yarar

Aparey Nedir ? En genel tanımı ile alet anlamına gelen aparey, diş tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılır. Ortodontik apareyler, ağızda oluşan pek çok problemde kullanılabilen düzenekler olarak bilinir. Sabit ve aynı zamanda hareketli apareyler olmak üzere iki farklı türe ayrılan bu düzenekler, çoğunlukla ağız içerisinde kullanılmakla beraber gerekli olduğu durumlarda ağız dışında da kullanılabilir. Ortodontistlerin tedavi esnasında yaygın bir şekilde kullandığı apareylerden bir tanesi damaklık olarak bilinir.

Bazı bireylerin dişlerinde düzensizlik meydana gelebilir. Ortodonti, diş ve diş yüzeylerinde düzensizlik olan bireylerde düzensizliğin tedavi ve tanısı ile ilgilenir. Özellikle dişlerinde çarpıklık ve çapraşıklık bulunan kişilerde ortodontik tedavi gerekli olabilir. Bu kişilerde üst ve de alt çene olması gerektiği gibi kapanamaz. Bu durum estetik bir görünüm açısından olduğu kadar sağlık açısından da büyük bir önem taşır. Çenesinde uyumsuzluk olan kişiler, yemek yerken ya da konuşurken zorluk yaşayabilirler. Bu bireylerde çeşitli aygıtlarla dişlerde meydana gelen düzensizliği gidermek ve kişinin üst ve alt çenesinin olması gerektiği gibi birleşmesini sağlamak son derece mümkün olabilir.

Ortodontik Apareyler Nelerdir ?

Ortodontik tedaviler esnasında kullanılan bu aygıtların tümüne aparey ismi verilir. Ortodontik tedavi esnasında kullanılan farklı apareyler bulunur. Bu apareylerden hangisinin kullanılacağına alanında uzman ortodontistler, kişinin ağzında meydana gelen probleme bağlı olarak karar verir. Ortodontik tedavi esnasında kullanılan başlıca apareyleri şu şekilde sıralayabilmek mümkündür.

Sabit Aparey

Sabit apareyler: Ortodonti tedavi esnasında en çok kullanılan aparey çeşitlerinden bir tanesi olarak bilinir. Çarpık dişlerin tedavisi esnasında da son derece sık bir şekilde kullanılan sabit aygıtlardan bir tanesi de diş telleri’dir. Seramik ve metal gibi malzemeler vasıtası ile üretimi gerçekleştirilen diş telleri, dişlerin üzerine özel malzemeler ile yapıştırılır. Bu aygıtlar, tedavi esnasında kişinin ağzında kaldığından dolayı sabit aparey olarak isimlendirilir. Sabit apareylerin birbirinden farklı türleri bulunur. Diş telleri, dişlerin yüzeyine uygulanabildiği gibi aynı zamanda dişlerin arkasına da uygulanabilir. Fakat, dişin iç yüzeyine uygulanmış olan apareyler kişiyi konuşurken ya da yemek yerken zorlayabilir. Bu sebepten dolayı da sabit apareyler kullanılırken çoğunlukla dişin görünen yüzüne takılan aygıtlar tercih edilir.

Hareketli Aparey

Hareketli apareyler: Bu apareyler, kişi tarafından çıkarılıp takılarak kullanılabilen aparey çeşitleri olarak bilinir. Bu aygıtların temizlenmesi ve aynı zamanda kullanımı sabit apareylere oranla daha kolay bir şekilde olmaktadır. Hareketli apareyler, genellikle 6 ile 11 yaş aralığında olan çocuklarda tercih edilir.

Apareyler Günde Kaç Saat Takılmalı ?

Apareylerin ağızda ne kadar süre kalacağını, hastanın kullanım amacına ve tedavisine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. En yaygın kullanılan aparey modelleri için ne kadar süre takılması gerektiği hakkında bilgiler ise şu şekildedir.

Ortodontik apareyler : Diş doktorunuz tarafından önerilen en önemli süre gün boyunca 19 ila 22 saat takılması önerilir. Peki Bu apareyler çıkarılabilinir mi ? Evet bu mümkün. Yemek yeme esnasında, yemeklerden sonra dişleri fırçalamak için çıkarılabilir, fakat unutulmaması gereken zaruri ihtiyaçlarımız dışında sürekli olarak takılması gerekmektedir.

Gece apareyleri : Gece apareyleri, diş gıcırdatma şikayetleriniz veya uyku apnesi gibi sorunları tedavi etmek için kullanılır. Bu apareyler gece yatmadan önce takılır ve sabah kalktığınızda çıkarılır. Yaklaşık 6 ila 9 saatlik bir süre boyunca takılmasını öneriyoruz.

Splintler ve gece koruyucuları: Splintler, çenede meydana gelen rahatsızlıkların veya braketlerin daha iyi korunması için kullanılabilir. Gece koruyucuları ise diş sıkma veya diş gıcırdatma gibi durumlar için kullanılır. Bu tür apareyler genellikle gece boyunca takılır ve sabah çıkarılır.

Ankara Diş Kliniği hakkında yapılan yorumları görmek için ve bizden randevu talep etmek için Doktor Takvimi sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://www.doktortakvimi.com/fatma-tekin/ortodonti-dis-hekimi/ankara

Denthall Clinic Yararlı Bilgiler

Tüm Blog Yazılarımıza Göz Atmak İster misini ? O halde hemen https://www.denthallclinic.com/blog/ sayfamızı ziyaret edin

Bilgilendirme Metni

Bu web sitesi, yalnızca kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, bu web sitesinde sağlık hizmeti verilmemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. Ayrıca bu sitede yer alan bilgi, uygulama vb. konu başlıklarının bu web sitesinde yer alıyor olması, bu konuların veya başlıkların tamamının veya bir kısmının bizim kliniğimizde uygulandığı anlamına gelmemektedir. Bu sitede yer alan bazı konular hakkında kliniğimizde hizmet verilmemektedir. Bazı konularda ise hizmet verilmektedir. Bu site bilgi paylaşımı amacı ile düzenlenmiştir. Bu sitede yer alan bazı uygulamalarda bu hizmetin en iyi bizim tarafımızdan verildiğini kanıtlamaz.

Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Tıp bilgileri, kullanılan tanı ve tedavi gereçleri hızla değişmektedir. Bir bilgi, yöntem veya gereç çok kısa sürede terk edilebilir. Ayrıca tıpta aynı sonucu almaya yönelik olan, farklı teknik ve bilgiler, değişik uygulamalar olabilir. Tanı ve tedavide doktorun kişisel deneyimi, yetenekleri belirleyici bir faktördür. DENTHALL PREMİUM CLİNİC bünyesinde yer alan hekimlerin fikir ve görüşleri olduğu gibi aynı konu hakkında farklı görüşlerin de olması mümkündür. Sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi gereklidir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları okumuş ve kabul etmiş sayılır. Bilgilerinize saygı ile arz ederiz.

0 312 511 2445

Bizi Hemen Arayın!

0 506 939 2838

Whatsapp Randevu!

Bize Ulaşın

randevu@denthallclinic.com
× Merhaba Nasıl Yardımcı Olabilirim ?